tel. 22 729 89 15   nok@nok.pl

Zróbmy sobie ser.


 

Wszyscy doskonale wiemy zarówno jak wygląda i jak smakuje ser biały, żółty i ich odmiany. Ale nie każdy już wie jak ser powstaje albo raczej jak go zrobić w domowych warunkach. Chociaż zapewne pamiętamy jak nasze mamy czy babcie same robiły sery. Obecnie z różnych powodów domowa produkcja serów nieco kuleje. A kupienie mleka prosto od krowy niemal graniczy z cudem.

Zdecydowana większość kupuje mleko w sklepie. No i mleko mleku nie równe. W tym gąszczu mlek i dobra jakie możemy zastać na sklepowych półkach po co i jak zrobić sobie ser. Może dla siebie?

W naszej świetlicy w dniu 22 marca odbyło się spotkanie na którym mogliśmy poznać tajniki domowego robienia serów. Dzięki zaangażowaniu następujących osób : dyr. Mazowieckiego Oddziału Doradztwa Rolniczego Szumskiego Krzysztofa, Michalczyka Waldemara, Pani Grażyny Adamczyk mógł u nas odbyć się pokaz „Przetwórstwo mleka na poziomie gospodarstwa”, który poprowadził Pan Sławomir Rosiak.

Z tej okazji zostali zaproszeni przedstawiciele Urzędu Gminy Nadarzyn oraz przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z terenu naszej gminy. Proces wytworzenia sera nie wydaje się trudny ale jest czasochłonny

i wymaga zarówno pewnej wiedzy jak i doświadczenia. Pan Sławomir podzielił się z nami nie tylko swoja wiedza ale również składnikami jakie są potrzebne przy produkcji sera. Czy zaraził nas pasją?

Zapewne dużo z tego spotkania wynieśliśmy dla siebie a już na pewno wiedzę z jakiego mleka możemy zrobić wyśmienity ser jeśli tylko zechcemy i będziemy wystarczająco cierpliwi.

Bardzo dziękujemy za wybranie właśnie nas na taki pokaz, za podzielnie się swoja wiedzą, a wszystkim gościom za przybycie.

 


Aktualności:


 

©2016 Nadarzyński Ośrodek Kultury
Od 19.04.2018 nasza strona została wyświetlona 53492 razy.

Archiwalne materiały dostępne są na poprzedniej wersji naszej strony
internetowej, dostępnej pod adresem: http://archiwum.nok.pl