Ikona Facebook Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  Normalny układ strony Szeroki układ strony  |  A- A A+
Nadarzyński Ośrodek Kultury
kontakt: tel. 22 729 89 15   /   e-mail: nok@nok.pl
BIP Ustawienia dostępności

Akademia Umysłowa

Burza - Pierre Auguste Cot.

 

Po raz pierwszy obraz ten został pokazany podczas paryskiej wystawy Salon w 1880 roku. Ich autor, znany konserwatywny przedstawiciel akademizmu na sporych rozmiarów płótnie przedstawił niebywale piękną parę - ona o tytuł królowej stworzenia i najpiękniejszej kobiety z powodzeniem walczyłaby z Helena Trojańską, on obejmujący ją w talii wyglądał jak czarnowłosy i czarnooki Adonis. Piękni, młodzi, zakochani uciekający przed burzą. Kim jest para z obrazu Pierra August-Cota?

 

„Burza” powstała w 1880 roku, pod koniec życia malarza, który sprzeciwił się trendom i nowym kierunkom malarstwa. Na zawsze pozostał akademikiem, szukającym piękna i ideału i znajdujący je w greckiej i rzymskiej mitologii, antycznych sztukach oraz literaturze - także tej nieco bardziej mu współczesnej. Znakomity portrecista, który potrafił w każdym dostrzec i wydobyć z niego pierwiastek piękna, karierę zaczął robić będąc już po trzydziestce. Na szczęście, był wystarczająco utalentowany, aby szybko zdobyć popularność.

 

Obraz przedstawiający piękną, młodą parę kochanków nawiązuje bezpośrednio do wcześniejszego obrazu Auguste-Cota „Wiosna”. Nie tylko tematem - wszakże wydaje się, iż na obydwu obrazach przedstawiono te same postaci - ale też wymiarami oraz rysunkiem. Wydaje się, iż „Burza” jest niejako kolejną odsłoną historii dwójki kochanków i namalowana została, aby dopełnić dzieła - zapewne z powodu sukcesu pierwszego obrazu.

 

Współcześni Pierra Auguste-Cota od pierwszej chwili zastanawiali się, z czego czerpał twórca obrazu - wydaje się bowiem, iż prezentuje jakąś konkretną scenę. Jedni uważali, iż pochodzi ze sztuki Dafnis i Chloe, prawdopodobnie najbardziej znanego antycznego romansu. Opowiada on o trudnej miłości dwójki pastuszków zamieszkujących grecką wyspę Lesbos, która na całe szczęście dla dwójki kochanków, kończy się szczęśliwym zakończeniem. Inaczej niż utwór „Paweł i Wirginia” pióra Jacques’a-Henriego Bernardina de Saint-Pierre, w którym znaleźć można dokładnie taką samą scenę, jak przedstawił ją Augusta-Cote.

 

A może francuski klasycysta obydwa teksty te połączył w jeden sielankowy obraz, który choć opisany został w powieści z końca XVIII wieku, równie doskonale pasuje do greckiego antyku? Bo właśnie zdolność tworzenia rzeczy uniwersalnych, ponadczasowych odróżnia malarzy przeciętnych od tych, których zapamiętamy na wieki.

 

Autor: Karolina Więcek

 

Źródło:

http://sztukawkawalkach.pl/dziela/wieczni-kochankowie/#more-1004



Aktualności

23.07.2024
Pokaz Chemiczny z Suchym lodem w roli głównej
Tajemnice Suchego Lodu: Dlaczego Parzy i Gdzie Znajduje Zastosowanie. Teren przy Oficynie Kultury w Młochowie.
Koncerty plenerowe zaPARKuj w MŁOCHOWIE VIII edycja
Zapraszamy na VIII edycję koncertów plenerowych "zaPARKuj w MŁOCHOWIE" - wstęp wolny, wyjątkowe występy w każdą niedzielę od 21 lipca do 25 sierpnia o godz. 16:00!
16.07.2024
Spektakl „Opowieści Papierowego Teatru” - Teatr Miejsca
Teren przy Oficynie Kultury w Młochowie. Teatr Miejsca to jedyny w Polsce teatr przemierzający kraj rowerem przekształconym w scenę teatralną
Zapisy na zajęcia NOK
w sezonie 2024/2025
09.07.2024
Akcja Animacja - Szalona Julka
Animacje plenerowe - Teren przy Oficynie Kultury w Młochowie
wszystkie aktualności