tel. 22 729 89 15   nok@nok.pl

KONCERT ŻYWIZNY


18.03.2017r. godz. 19.00

 

 Fot. źródło: www.pardontotu.pl 

Żywizna to po kurpiowsku „natura”, zaś w świecie muzyki - duet 
jednego z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych artystów polskiej sceny muzycznej, Raphaela Rogińskiego

i Genowefy Lenarcik, śpiewaczki oraz córki wielkiego przedstawiciela folkloru Kurpiów Stanisława Brzozowego.

 

 

Ten wyjątkowy projekt - łączący tradycyjny kurpiowski śpiew

i brzmienie czerpiącej z wielu kultur, współczesnej gitary Rogińskiego - już w marcu w NOK, po wernisażu (godzina 18:00) wystawy malarstwa Ewy Köhler Mikowskiej Zamojskiej, artystki, która w swojej twórczości również sięga do tradycji ludowych i robi to w równie niekonwencjonalny sposób.

 

ŻYWIZNA (po kurpiowsku natura) to duet gitarzysty Raphaela Rogińskiego i Genowefy Lenarcik, śpiewaczki oraz córki wielkiego przedstawiciela folkloru Kurpiów Stanisława Brzozowego. Twórcy "Żywizny" korzystają

z tradycji śpiewów leśnych, przywołując we wspólnych utworach dzikość i tajemnicę Puszczy Zielonej. Charakter utworów tworzą wyjątkowa liryka tradycyjnych tekstów kurpiowskich oraz czerpiąca z wielu kultur, współczesna gitara Raphaela Rogińskiego.

 

(…) Po muzyce Coltrane'a, Rogiński we współpracy z Genowefą Lenarcik gra muzykę kurpiowską. Śpiewaczka jest córką legendarnego Stanisława Brzozowego, piewcę folkloru Kurpiów oraz wybitną kontynuatorką tej tradycji. Jak mówi Rogiński, jedyni muzycy, do których mógłby ją porównać, to bluesmani z Sahary. Razem tworzą duet tyleż niekonwencjonalny co naturalny. Wszak Żywizna to po kurpiowsku natura.

 

http://wsm.serpent.pl/sklep/albumik.php,alb_id,55699,Zaswiec+Niesiacku+and+other+Kurpian+songs,Zywizna+-Raphael+Roginski

 

Żywizna - leśny śpiew spotyka się w ich muzyce z przesterowanym brzmieniem gitary elektrycznej, nasuwając skojarzenia z bluesami z Delty Mississippi. Dźwięki gitary czasem naśladują pieśń, a czasem wdają się z nią

w dyskusję o przyrodzie, o puszczańskich ludziach i ich emocjach.

http://www.jazzarium.pl/aktualnosci/żywizna-czyli-raphael-rogiński-i-genowefa-lenarcik-w-pardon-tu

 

(….)

Charakter utworów tworzą wyjątkowa liryka tradycyjnych tekstów kurpiowskich oraz czerpiąca z wielu kultur, współczesna gitara Raphaela Rogińskiego, jednego z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych artystów polskiej sceny muzycznej.

 

Twórca i poszukiwacz, który gra również gospel, chasydzki surf rock, bluesa, swing, muzykę beduińską, ormiańską czy lapońską. Inicjator projektów: Cukunft, Alte Zachen, Shofar, obecnie lider zespołu Wovoka i Sky Albatross. Współpracował m.in.: z Michaelem Zerangiem, Frankiem Londonem, Joe McPhee, Johnem Edwardsem. Za swój album "Raphael Roginski plays John Coltrane and Langston Hughes. African mystic music" (2015) został nominowany do Paszportu Polityki i bardzo wysoko notowany przez magazyn "The Wire".

 

http://etnosystem.pl/muzyka/sylwetki-artystow/9748-raphael-roginski-genowefa-lenarcik-zywizna


Aktualności:


 

©2016 Nadarzyński Ośrodek Kultury

Deklaracja Dostępności

Archiwalna strona www: archiwum.nok.pl