Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  Normalny układ strony Szeroki układ strony  |  A- A A+

tel. 22 729 89 15   nok@nok.pl

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej


Mimo sytuacji związanej z pandemią wierzymy, że „jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”[1]. Dlatego w sezonie 2020/2021 Nadarzyński Ośrodek Kultury po raz pierwszy weźmie udział w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. W NOK odbędzie się siedem projekcji przeznaczonych dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Zapisy od 15 maja do 5 października na stronie nhef.pl w zakładce „Dla nauczycieli”: http://panel.nhef.pl/zgloszenie . Koszt biletu na pojedynczy seans to 10 zł, za karnet na cały cykl zapłacicie 50 zł. Zapraszamy szkoły ponadpodstawowe do współpracy.

 

Projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej przygotowany został przez Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Jest to organizacja pozarządowa, mająca na celu upowszechnianie ambitnej sztuki filmowej spoza głównego nurtu, również wśród dzieci i młodzieży. W ramach projektu, do którego Państwa zapraszamy prezentowane są cykle filmowe przeznaczone dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dostosowane do określonej grupy wiekowej i poprzedzone krótką prelekcją związaną z tematyką filmu. NHEF zapewnia również scenariusze lekcji dla nauczycieli (do wykorzystania w szkole po seansie, przygotowane przez nauczycieli uczestniczących w projekcie).

My na najbliższy sezon wybraliśmy cykl „Trudne tematy” (https://nhef.pl/program/cykle/trudne-tematy) przeznaczony dla szkół ponadpodstawowych. Jeśli nasza propozycja spotka się z zainteresowaniem nie wykluczamy rozszerzenia projektu na inne grupy wiekowe i cykle w kolejnych sezonach.

 

Projekcje zaplanowaliśmy na godzinę 12:00 w dniach:

23/10/2020 - „Komunia” - A. Zamecka / Polska / 2016 / 73'
19/11/2020 - „Green Book” - P. Farelly / USA / 2018 / 130'
18/12/2020 - „Amy” - A. Kapadia / USA, Wielka Brytania / 2015 / 127'
14/01/2021 - „Mój piękny syn” - F.V. Groeningen / USA / USA / 111'
12/02/2021 - „Cały ten cukier” - D. Rameau / Australia / 2014 / 90'
11/03/2021 - „Lato 1993” - C. Simón / Hiszpania / 2017 / 96'
09/04/2021 - „Córka trenera” - Ł. Grzegorzek / Polska / 2018 / 93'

 

Opis cyklu:

Nie jest łatwo zrozumieć współczesny świat, a równie skomplikowane są międzyludzkie relacje. Jednak zmagania młodego człowieka z codziennymi problemami stanowią miarę jego człowieczeństwa. Nic, co ludzkie, nie jest mu obce, a różne postawy i próby mierzenia się z trudnymi tematami są okazją do odkrywania prawdy o świecie, o innych i o sobie.

Filmowe historie w cyklu „Trudne tematy” zachęcają do stawiania niewygodnych pytań, rozważań nad rozwiązaniami i poszukiwania odpowiedzi albo chociaż wskazówek. Bo przecież człowiek to tajemnica, a spotkania w kinie pozwalają dotknąć problemów, mierzyć się z dylematami etycznymi postaci ekranowych, poczuć i przeżywać nieprawdopodobne sytuacje.

Filmy można powiązać z realizacją podstawy programowej do nauczania języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie (w odniesieniu do kontekstów literacko-kulturowych, społecznych i historycznych) oraz wykorzystać podczas lekcji wychowawczych. W poprojekcyjnych dyskusjach uczniowie będą uczyć się myślenia krytycznego, odwoływać się do systemu wartości, nazywać problemy, kształtować swoje poglądy i wyrażać emocje. Być może niektórzy z nich doświadczą swego rodzaju przebudzenia umysłu, poczują się gotowi badać samych siebie.

(https://nhef.pl/program/cykle/trudne-tematy)

 

 

Zapraszamy!

 

[1] Fragment ballady z repertuaru zespołu Tilt, słowa i muzyka: Tomasz Lipiński


Aktualności:


 

©2016 Nadarzyński Ośrodek Kultury

Deklaracja Dostępności

Archiwalna strona www: archiwum.nok.pl