tel. 22 729 89 15   nok@nok.pl

WARSZTATY FILOZOFICZNE DLA DZIECI 5-7 LAT


20 stycznia 2019r., godz. 15.00

 

Temat dociekań:   Dlaczego chcemy życia bezpiecznego?

 

Gdzieś na łąk i lasów styku żył wilk w pewnym zagajniku...

Wiersz Bogusława Michalca Wilk i owce zainspiruje uczestników do podjęcia dyskusji na temat bezpieczeństwa i jego wpływu na człowieka. Co to jest bezpieczeństwo? Kiedy czujemy się bezpiecznie?  Czy między bezpiecznie a najbezpieczniej jest jakaś różnica? Gdzie w ciele czujemy bezpieczeństwo? A gdzie niebezpieczeństwo? Które zwierzęta są dla nas bezpieczne a które niebezpieczne? Jakie są ich cechy? A ludzie? Z czym kojarzy się nam życie bezpieczne?

A niebezpieczne? Czy my możemy być dla kogoś niebezpieczni? Dlaczego? Co robią ludzie, aby żyć bezpiecznie? Czy życie bezpieczne to życie wolne? A może wręcz przeciwnie ?  Jak się mają do siebie bezpieczeństwo

i harmonia. Co zapewnia ludzkości rozwój, sytuacje bezpieczne czy sytuacje niebezpieczne? Co składa się na bezpieczeństwo?

Zastanowimy się co sądzimy na ten temat. Na te pytania będziemy rozmawiać w wesołej atmosferze, sprzyjającej wyrażaniu własnych myśli i sądów.

Prawdopodobnie poruszymy problematykę szczęścia, rozwoju, wolności, państwowości.

Informacja dla Rodziców: pracować będziemy w oparciu o arystotelesowe rozumienie szczęścia jako skutku ubocznego czynienia dobra. Wg Arystotelesa państwo powinno zaspakajać potrzebę bezpiecznego życia, aby obywatel mógł szukać szczęścia we wszystkim co robi. Dla Arystotelesa celem wojen był wyłącznie pokój. Wg Platona nad zapewnieniem bezpieczeństwa powinni czuwać specjalnie do tego wyszkoleni członkowie społeczeństwa – wojsko.

 

Warsztat prowadzi Róża Stawierej

 

Wstęp wolny


Aktualności:


 

©2016 Nadarzyński Ośrodek Kultury

Archiwalne materiały dostępne są na poprzedniej wersji naszej strony
internetowej, dostępnej pod adresem: archiwum.nok.pl