Ikona Facebook Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  Normalny układ strony Szeroki układ strony  |  A- A A+
Nadarzyński Ośrodek Kultury
kontakt: tel. 22 729 89 15   /   e-mail: nok@nok.pl
BIP Ustawienia dostępności

Wspomnienia Gabrieli Goździkowskiej (Rozbickiej)

Wspomnienia na podstawie rozmowy spisała Barbara Skrobisz.

 

Dokładnie nie dowiedziałam się w którym roku dzieci rozpoczęły naukę w szkole podstawowej w Wolicy w baraku koło przedszkola.

 

Jedna z pań opowiadająca mi o historii nauczania w tej szkole p. Gabriela Elżbieta Goździkowska z domu Rozbicka naukę rozpoczęła w 1950 r., a ukończyła w 1957 r. Z tego wynika, że to była szkoła 7 klasowa. Podczas rozmowy z p. Elą i jej córką Małgorzatą Kaliszuk (Goździkowską) dowiedziałam się również, że w obecnym budynku przedszkola wcześniej mieściła się szkoła podstawowa 7 klasowa do 1973 roku. Od września 1973 r. starsze klasy przeszły do szkoły w Nadarzynie, a młodsze do budynku obok przedszkola. W tym czasie pracowała tu pani Maria Rozbicka od 1966 roku do 1973, a potem podjęła pracę w przedszkolu oraz pani Maria Ciemińska, która pracowała w dalszym ciągu w szkole podstawowej w Wolicy do czasu przeniesienia uczniów do szkoły w Nadarzynie. W tym czasie pracowali tu następujący nauczyciele: p. Sułek, p. Utrata, p. Kozłowski uczył historii, p. Marchlewscy, p. Jolanta Kącka, p. Włodzimierz Wencel.

 

Na zdjęciu otrzymanym od p. Eli od góry po lewej stronie są następujące osoby: Nauczyciel p. Roman Kotowicz, niżej jego syn Roman Kotowicz, następnie Jaworski, Celina Ciemińska, Elżbieta Ziętara, Gabriela Rozbicka (Goździkowska), Ciemińska, Tomaszewska. Nauczyciele pracujący wówczas w szkole to: p. Lenczewska, która w czasie wakacji organizowała dla dzieci rolników tzw. dziecińce, p. Sitarska, p. Eugenia Zapaśnik, p. Włodzimierz Wencel, który był też kierownikiem szkoły. W tym czasie funkcjonował szkolny sklepik, w którym uczniowie mogli kupić bułkę za symboliczną złotówkę. Inni nauczyciele pracujący w szkole w Wolicy to: p. Roman Kotowicz, którzy mieszkali tym budynku, gdyż były również mieszkania służbowe dla nauczycieli, p. Popowska Danuta, p. Rawa Rafał, p. Jolanta Kącka (Rożycka), p. Marchlewscy. Jeszcze z takich ciekawostek dotyczących edukacji w miejscowości to oczywiście biblioteka znajdująca się w szkole, z której mieszkańcy mogli wypożyczać książki oraz to, że do szkoły przyjeżdżał stomatolog chyba raz w miesiącu, a  oże częściej. 

 

Lp.

Nazwisko i imię ucznia

Rocznik

1

Janusz Kącki

1949

2

Witold Brzeziński

3

Irena Jagodzińska

4

Teresa Ciemińska

5

Zofia Witkowska

6

Hanna Moczarska

7

Natalia Rozbicka

8

 Roguska

9

Roman Kotowicz

10

Edward Witkowski

11

Teresa Oprządek

12

Danuta Suska

13

Tadeusz Witkowski

1

Alina Skrobisz-Dubielecka

1950

2

Kazimierz Oprządek

3

Cecylia Ciemińska

4

Feliks Piotr Brzeziński

5

Elżbieta Przepiórkowska

6

Zofia Przepiórkowska

7

Elżbieta Rozbicka-Goździkowska

8

Zofia Rowińska

9

Teresa Rozbicka

10

Janina Ciemińska

11

Zofia Jurek

12

Zofia Pyć

13

Tadeusz Woźniak

14

Jadwiga Ciemińska

15

Jerzy Goździkowski


Na zdjęciu poniżej uczniowie przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Wolicy (1949).


Aktualności

23.07.2024
Pokaz Chemiczny z Suchym lodem w roli głównej
Tajemnice Suchego Lodu: Dlaczego Parzy i Gdzie Znajduje Zastosowanie. Teren przy Oficynie Kultury w Młochowie.
Koncerty plenerowe zaPARKuj w MŁOCHOWIE VIII edycja
Zapraszamy na VIII edycję koncertów plenerowych "zaPARKuj w MŁOCHOWIE" - wstęp wolny, wyjątkowe występy w każdą niedzielę od 21 lipca do 25 sierpnia o godz. 16:00!
16.07.2024
Spektakl „Opowieści Papierowego Teatru” - Teatr Miejsca
Teren przy Oficynie Kultury w Młochowie. Teatr Miejsca to jedyny w Polsce teatr przemierzający kraj rowerem przekształconym w scenę teatralną
Zapisy na zajęcia NOK
w sezonie 2024/2025
09.07.2024
Akcja Animacja - Szalona Julka
Animacje plenerowe - Teren przy Oficynie Kultury w Młochowie
wszystkie aktualności