Ikona Facebook Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  Normalny układ strony Szeroki układ strony  |  A- A A+
kontakt: tel. 22 729 89 15   /   e-mail: nok@nok.pl
BIP Ustawienia dostępności

Wspomnienia Wandy Wiśnios (Szczepaniak)

Wspomnienia spisane przez Barbarę Skrobisz na podstawie rozmowy z Panią Wandą Wiśnios.

 

Rozmowa z panią Wandą Wiśnios z domu Szczepaniak.

 

Oto jej wypowiedź:

 

Naukę w szkole podstawowej w Wolicy rozpoczęłam w 1960 r., ukończyłam w 1968 r. Mieściła się ona w budynku obok przedszkola w pobliżu trasy katowickiej. W salach lekcyjnych (klasach) były drewniane ławki z pulpitami i kałamarzami na atrament, gdyż pisaliśmy specjalnymi piórami - zwane obsadkami. Ogrzewanie było poprzez piece kaflowe, w których paliła pani woźna Maria Ciemińska.

 

Jakie były przedmioty i kto ich uczył oraz jakie pani najbardziej lubiła?

 

Bardzo lubiłam uczęszczać do szkoły, a najbardziej na lekcje języka polskiego, historię i biologię. Pamiętam oczywiście wszystkich nauczycieli i jakiego przedmiotu uczył: kierownik szkoły - p. Marchlewski, język polski - p. Danuta Popowska, matematyka i fizyka - p. Zofia Modrzecka, biologia - p. Emilia Kalbarczyk, chemia - p. Krystyna Jasińska, śpiew i plastyka - p. Olimpia Piszczek, język rosyjski - Utrata-Wachowicz, wychowanie fizyczne - Jolanta Kącka. Uczniowie chodzący ze mną do klasy to: Marek Parzyński, Maria Parzyńska, Marian Witkowski, Kazimierz Brzeziński, Jerzy Rowiński, Zdzisław Przepiórkowski, Grzegorz Konarski, Zbigniew Dubielecki, Andrzej Jażyński, Jagoda Kącka, Barbara Skrobisz, Elżbieta Taraś, Elżbieta Perzyna, Halina Chruściak, Joanna Wachowicz. Chciałam również powiedzieć, że wiadomości i umiejętności zdobyte w szkole bardzo przydały mi się w moim życiu. Wykorzystuję do dziś i te z chemii, matematyki, geografii, fizyki, z języka polskiego oraz zajęć takich jak: prace ręczne (szydełkowanie, szycie, gotowanie i wykonywanie różnych ozdób). Była to szkoła której nie można się wstydzić, zwłaszcza od 1962 r., kiedy kierownictwo przejęli państwo Marchlewscy. Moim ulubionym nauczycielem była pani Zosia Modrzecka. W pierwszej i drugiej klasie byłam wzorową uczennicą, a potem bardzo dobrą albo dobrą.

 

Co jeszcze pamiętam?

 

Smarowanie klamek od drzwi w tłusty czwartek, założenie harcerstwa, zawody międzyszkolne z udziałem uczniów z Nadarzyna, Ruśca i Kostowca, kino objazdowe przyjeżdżało do nas i różnego rodzaju wycieczki. Odbywały się również uroczystości szkolne z udziałem rodziców: rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, obchody pierwszo - majowe, występy i zabawa choinkowa. Jesienią wykopki i zbieranie żołędzi, a za pieniądze otrzymane jechaliśmy np. do wesołego miasteczka.

 

Uczniowie szkoły podstawowej w Wolicy.

Autor zdjęcia nieznany. Opis zdjęcia w tabeli niżej.

 

Lp.

Nazwisko i imię ucznia

Rocznik

1

Marek Parzyński

1960

2

Maria Parzyńska

3

Marian Witkowski

4

Kazimierz Brzeziński

5

Jerzy Rowiński

6

Zdzisław Przepiórkowski

7

Grzegorz Konarski

8

Zbigniew Dubielecki

9

Andrzej Jażyński

10

Jagoda Kącka

11

Barbara Skrobisz

12

Elżbieta Taraś

13

Elżbieta Parzyna

14

Halina Chruściak

15

Joanna Wachowicz
Oraz nauczyciele od lewej strony
Krystyna Jasińska
Utrata-Wachowicz
Zofia Modrzecka
Olimpia Piszczyk
Marchlewska

 

Uczniowie szkoły podstawowej w Wolicy.

Autor zdjęcia nieznany.

 

Na zdjęciu wychowawczyni p. Danuta Popowska wraz z klasą: Mirosław Witkowski, Andrzej Parzyński, Zdzisław Przepiórkowski, Michał Brzeziński, Grzegorz Konarski, Rowiński, Parzyńska i inni w roku szkolnym 1962-1963.


Aktualności

ParOle! czyli strefa zabawy
impreza plenerowa
Do dzieła!
Oficyna Kultury NOK zaprasza na otwarte działania plastyczne w plenerze dla każdego.
20.05.2025
Spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak
Podczas wydarzenia porozmawiamy o kulisach powstawania jej ostatniej książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”
17.05.2025
Noc Muzeów w Młochowie
Oficyna Kultury NOK w Młochowie zaprasza na KIERMASZ WYOBRAŹNI,
czyli działania artystyczne w plenerze
Półkolonie Letnie
Zapisy od 12 maja od godz. 18.00 wyłącznie przez stronę www.strefazajec.pl
wszystkie aktualności